Strážky - Troschig

Krušné hory - Chomutovsko

První písemná zmínka

První zmínka o Strážkách (nejistá) pochází z roku 1281, spolehlivá teprve z roku 1560. Strážky leží šest a půl kilometru severozápadně od Chomutova, na bývalé zemské stezce, později silnici do Saska. Do poloviny devatenáctého století byly samostatnou obcí, pak se staly na čas osadou Dominy. Koncem století a pak ve dvacátém století až do konce druhé světové války byly znova samostatnou obcí, ale po jejím skončení byly opět přičleněny k Domině a od roku 1963 ke Křimovu. Počtem obyvatel patřily Strážky k menším obcím chomutovského okresu. Od roku 1847 do roku 1945 se počet jejich obyvatel pohyboval mezi devětadevadesáti (v roce 1847) a sto devětapadesáti (v roce 1930). Domů bylo kolem dvaceti. Všichni lidé v obci se hlásili jen k národnosti německé. Politicky ovládali obec za první republiky henleinovci. Ve volbách do obecního zastupitelstva v roce 1938 patřily Strážky k sedmatřiceti obcím našeho okresu, kde hlasování podle § 27 tehdejšího volebního zákona odpadlo, protože v obci byla podána pouze jediná (henleinovská) kandidátka.
Výrazný zásah do života lidí (jako ostatně v celém okrese) přinesly Mnichov a druhá světová válka. I když v obci nebydlel jediný Čech, bylo hlášeno v roce 1939 v porovnání s rokem 1930 o plných sedmnáct procent obyvatel méně. A jak ovlivnila poměry ve Strážkách válka? K 1. lednu 1945 žilo v obci o devět lidí méně (sto jedenačtyřicet) než v roce 1930. Neznamená to však, že ubylo jen těchto devět lidí. Dá se totiž předpokládat, že v důsledku války odešlo na frontu kolem třiceti mužů. To znamená, že sem musel přijít přibližně stejný počet (hlavně žen) obyvatel nových. Bylo to možné? Ano. Máme dosti zpráv o tom, že v důsledku náletů spojeneckého letectva Anglo-američanů do našich hlavně horských vesnic utíkaly z německých měst hlavně ženy. Proto se také podstatně změnil (podobně jako v ostatních místech) poměr mužů a žen: na dvaašedesát žen připadalo jen dvaatřicet mužů (sedmačtyřicet žilo v obci dětí).
Další zprávu o obyvatelstvu Strážek máme z 15. srpna 1945. V obci přibyl jen jeden člověk. Větší změna nastala k 18. září 1945. Tehdy je zde hlášeno již šestatřicet Čechů (pětadvacet dospělých a jedenáct dětí). A tak ke konci prosince 1945 mají Strážky sto třiasedmdesát lidí. Pak přichází odsun německého obyvatelstva a lidí v obci stále ubývá. Podle sčítání k 1. březnu 1961 tu bydlí devětačtyřicet lidí, v roce 1980 sedm a v roce 1991 již jen čtyři lidé ve dvou obydlených domech (jedenáct jich bylo neobydlených).

František JEŽIL

bez úprav převzato z http://www.nastup.cz/

03.04.2013 20:25:00
pehim
troschig kaplička.JPG

Pamatujete si Strážeckou kapličku?

Ano (1300 | 51%)
Ne (1241 | 49%)
Máte-li fotografie, dokumenty či jiné materiály vztahující se k naší vesničce, prosím o zapůjčení..Petr
Krušné hory a Krušnohorci

Líbí se Vám článek Život na vsi?

Ano (1177 | 50%)
Ne (1181 | 50%)
antifacebook.net
a zase se někdy stavte....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one