Strážky - Troschig

Krušné hory - Chomutovsko

Kdysi k nám do vsi přijel mladý inženýr až Prahy, kouká, a po chvíli ze optá: „A co vy tu tak děláte celý dny?" .....

 

Problematika vesnického soužití

Vesnické soužití je tím komplikovanější, čím je vesnice menší. Majitel malého domu na malé vesnici má malé sousedské problémy, a majitel velkého domu na malé vesnici má sousedské problémy přímo úměrné počtu obytných místností v domě. Majitel loveckého zámečku v bezprostřední blízkosti malé vesnice je prakticky odsouzen k smrti.

Žádný soused není tak ušlechtilý, aby vás dokázal ignorovat (leda pánbůh, ale ten bude vaším sousedem později, v tom lepším případě).

Sousedé, kteří se k vám chovají očividně nepřátelsky jsou hotoví andělé ve srovnání se sousedy, kteří se k vám chovají vlídně a přátelsky. Soused, který se chová přátelsky, je vždycky podezřelý. Nejpodezřelejší soused je takový, který vás pozve na zabíjačku nebo vám přinese výslužku ze svatby. Lahůdky z vesnické zabíjačky jsou skvělá věc, ale nesmí v nich být projímadlo. V jitrnicích, které vám přinese vlídný soused, projímadlo je. Nikdo se vás nepokusí otrávit přímo, neboť je to trestné, buchty nebo jitrnice s projímadlem trestné nejsou, a vlídnému sousedovi nikdy nic nedokážete. Pozor: Vlídná a laskavá stařenka umí péct buchty s náplní, kterou v žádné kuchařce nenajdete. 

Nepohodlný soused je v rámci vesnice takový, který se buďto vymyká běžnému vesnickému standardu, nebo který se přistěhuje z města. Člověk, který se přistěhuje na vesnici z města, nemůže mít nikdy štěstí na sousedy, na velikosti vesnice přitom nezáleží. Rada: „stěhuješ-li se z města na vesnici, použij pro tento účel žebřinový vůz". Chudý přistěhovalec z města má vždy o něco lepší pozici než člověk, který přijede mercedesem, v jehož závěsu je bagr, určený na vyhloubení bazénu....

Přistěhovalec z hlavního města může klidně přijít pěšky s batůžkem na zádech - jeho pozice bude vždy strašná. Přivdat nebo přiženit se na vesnici je úplně stejné, jako přistěhovat se z města. Přivdat nebo přiženit se do nejbohatší vesnické rodiny je dokonce o něco horší. (pokud to horší být může).

Jestli jste se na vesnici nenarodili, nepočítejte s tím, že vám zde bude umožněno zemřít přirozenou smrtí.

Vesnické společenství nezná pojem „intimita domova". Vesničtí sousedé o vás vědí všechno! Neprohrabávají vaše odpadky z nouze - činí tak výhradně proto, aby zjistili, čím se ten debilní měšťák živí. Co neprozradí odpadky, prozradí dalekohled, nelze nic utajit a to ani dočasně, na to jsou okna vesnických domů příliš nízko. Pozn.: žít na vesnici je zhruba stejně příjemné jako být v nemocnici na pozorování.

V okamžiku kdy si váš soused pořídí ekologický kotel na biopaliva, začne vámi spalované dřevo neuvěřitelně smrdět, a to i v případě, že soused doposud topil výhradně hnědým uhlím a „PETkami" naplněnými uhelným prachem a pilinami. Navíc nechápe, proč tak namáhavě vypěstovanou pšenicí krmíte slepice, když vajíčka jsou v „akci" a pšenici lze ekologicky pálit.
Protože nemůžete předvídat jak se soused kvůli smradu z vašich krbovek zachová, ve vlastním zájmu už raději slepice na pastvu nepouštějte.

Základní formou vesnického boje je pomluva. Vesnická pomluva má na rozdíl od pomluvy městské výrazně vyšší akční rádius. Pikantní výmysly o vaší osobě zajímají ve městě jen několik partají ve vašem domě, na vesnici úplně každého. Pomluvy se po vesnici šíří rychlostí světla.

Veškerý movitý i nemovitý majetek, přesahující běžný vesnický standard, je přímou výzvou k boji. Vesnický boj se sousedy, má mnoho podob - ale ani jedna se vám určitě nebude líbit. Vesničané se v sousedském boji, neštítí prakticky ničeho a jejich strategická fantazie je prakticky neomezená. Bylo by naivní se domnívat, že malá usměvavá stařenka z vedlejšího domu by přece nedokázala nikomu ublížit, sice vás asi neztluče klackem, ale pomazat kliku zvládne docela dobře, nemluvě o přehazování nechutných předmětů za plot. Všechny nechutné a páchnoucí věci, které najdete na vaší zahradě, patřili původně vašim sousedům - chcíplou kočku, páchnoucí hromádky a zátky od piva nevyjímaje.

Největším rizikem sousedského života na vesnici je zahrádka. Nepočítejte s tím, že vám na zahrádce vyroste něco co by se dalo jakkoli využít. Vaši sousedé nevidí jediný důvod, aby se tak stalo. Žádná zelenina nestojí za to aby ji kradli, ale každá stojí za to, aby byla průběžně likvidována. Samozřejmě to platí i o květinách. Ovocné stromy je poměrně nesnadné zničit, ale nemožné to rozhodně není. Nezdaří-li se zničit strom, zničí se úroda. Je docela lhostejné, zda vám ovocný strom nakazí nějakým neřádem nebo vám jej pod rouškou noci očešou, výsledek je v obou případech stejný. Obzvláštně otrlý soused je schopen v noci očesat vaši  třešeň a druhý den vám donést ochutnat bublaninu, ve které kromě vašich třešní bude s největší pravděpodobností i projímadlo. Pozn.: Vašemu vlídnému sousedovi nikdy nic nedokážete..... .

Buďte stále ve střehu, mimo babiček a sousedů je zde ještě naše neohrožená mládež.

PeHim

 
troschig kaplička.JPG

Pamatujete si Strážeckou kapličku?

Ano (1300 | 51%)
Ne (1241 | 49%)
Máte-li fotografie, dokumenty či jiné materiály vztahující se k naší vesničce, prosím o zapůjčení..Petr
Krušné hory a Krušnohorci

Líbí se Vám článek Život na vsi?

Ano (1177 | 50%)
Ne (1181 | 50%)
antifacebook.net
a zase se někdy stavte....
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one